Balsamowanie

W zakresie świadczonych przez naszą firmę usług pogrzebowych znajduje się również tanatopraksja, czyli balsamowanie ciała zmarłego. Balsamacja to zabieg konserwujący, którego celem jest nie tylko przywrócenie osobie zmarłej bardzo naturalnego wyglądu, ale przede wszystkim zabezpieczenie ciała przed działaniem bakterii gnilnych. To również metoda odkażania zwłok z gromadzonych się na ludzkim ciele bakterii przyspieszających niszczenie ciała.

W praktyce tanatopraksja polega na wprowadzeniu do krwioobiegu zmarłego roztworu wodnego formaliny, który pomaga zakonserwować tkanki i organy wewnętrzne, a wypełniając żyły cofa także plamy opadowe, co przywraca ciału złudzenie życia.

Balsamacja pozwala na długotrwałe zachowanie ciała osoby zmarłej w dobrym stanie, bowiem zabalsamowane ciało przestaje rozkładać się, zaczyna natomiast wysychać. To bardzo istotna cecha jeżeli zmarły ma być wystawiony na widok publiczny, lub wywieziony do innego miasta czy kraju. Tanatopraksja jest jednym z warunków otrzymania zgody na przewóz ciała za granicę, gdyż pozwala ograniczyć zagrożenie rozprzestrzeniania się chorób oraz zakażeń.